Interviu

De la conducerea turismului buzoian, la programe naționale, în Ministerul Sănătății

În urma alegerile locale din 2024, a devenit consilier județean din partea PSD și, mai apoi ales vicepreședinte al Consiliului Județean Buzău, cu misiune principală dezvoltarea turismului din județul Buzău. Și chiar a reușit, spun actori din tursimul divers al Ținutului Buzăului și ai altor areale din județ, să meargă pe teren sau să închege discuții solide despre înființarea de indicatoare, trasee și echipe de lucru în perimetre consacrate turismului de descoperire, atât de bine creionat în perioada recentă, la noi. Acum Claudiu Damian este numit secretare de stat în Ministerul Sănătății. Iată ce scrie pe pagina sa de socializare.

Cred cu tărie în puterea echipei! 🤝

🏥10 ani am fost manager al Spitalului Județean de Urgență Buzău. O experiență care mi-a arătat nevoile sistemului medical, pe care le-am depășit doar lucrând ca o adevărată echipă.

🇷🇴O experiență pe care o voi completa acum, cu responsabilitate și onoare, ca secretar de stat în Ministerul Sănătății.

🤝Este o schimbare profesională importantă, cu provocări, dar am convingerea că și cu multe reușite, împreună cu echipa Ministerului Sănătății!

Mulțumesc domnului prim-ministru Marcel Ciolacu pentru încredere!

🙏Orice nouă etapă vine și cu emoția încheierii alteia. Mulțumesc domnului președinte Lucian Romașcanu pentru susținerea acordată ca vicepreședinte al Consiliului Județean Buzău, dar și întregii echipe cu care am colaborat îndeaproape și care mi-a câștigat respectul!

Claudiu Damian a venit la Consiliul Județean după un deceniu la cârma Spitalului Județean de Urgențe Buzău, iar campaniile electorale din 2024 l-au scos pe teren, în toate comunele și orașele județului unde a simțit mai coerent, mai concret realitatea socio-medicală a celor peste 400.000 de locuitori ai județului Buzău.

Deja, pe adresa www.buzaulinreportaje.ro a sosit de câteva zile o solicitare către noul secretar de stat de implicare în modificarea unui act legsilativ vechi și care nu mai corespunde cu realitatea 2025 din zona teritorial-administrativă a fiecărui județ în parte. În luna aprilie i-l vom prezenta secretarului de stat Claudiu Damian din Ministerul Sănătății.

Ilinca Moise

Add Comment

lasă aici un comentariu

Mai multe articole