Reportaj

Masacru în gospodăria primarului din Bisoca

Ursul a atacat poate cel mai puternic în noaptea de vineri spre sâmbătă, 25/26 aprilie 2025, în comuna Bisoca. Acest atac agresiv al animalului sălbatic a avut loc chiar în saivanul primarului Florin Stemate, din satul Lopătăreasa. Acesta spune că în nici un ceas, ursul a omorât 14 oi și 12 miei, iar multe alte animale agonizează rănite.

Vă atenționăm cu privire la imaginile pe care le atașăm și impactul emoțional puternic pe care acestea le pot avea asupra dumneavoastră!

Locuitori din comună spun că atacul ursului are loc noapte de noapte de vreme bună, iar la Lopătăreasa nu a mai atacat de vreme bună.

Mai mult, aceștia spun că animalul sălbatic cel mai agresiv este o ursoaică însoțită de doi pui. În mod întâmplător, în timpul documentării reportajului despre drumul către Mănăstirea Găvanu, reportaj ce urmează a fi postat în curând, ne-am întâlnit cu această ursoaică pe granița dintre comunele Mânzălești și Bisoca, în pădure. Imaginile sunt exclusive!

Un detaliu observat în teren, nenumărate case cu tot cu anexele gospodărești sunt înconjurate cu fir electric. Localnicii spun că nu mai știu cum să se apere, ursul nu pleacă așa de ușor, iar atacurile nu se opresc. Pentru că Lopătăreasa este unul dintre satele cu densitate mare de oameni, dar și apropiat de drumul județean 204C, dar și cumulând atacurile din absolut toate satele comunei Bisoca, i-am solicitat și așteptăm un răspuns de la ministrul Mediului, Mircea Fechet, la întrebarea Cum se mai pot apăra locuitorii comunei Bisoca?.

Desigur, în mod ciclic, să spunem așa, și în cazul atacului din gospodăria primarului Florin Stemate se întrunește o comisie de specialitate pentru a fi stabilite despăgubirile. La unison însă, oamenii spun că au nevoie de ajutor! Sunt cel puțin două ursoaice cu doi, respectiv trei pui și mai mulți masculi care atacă sistematic în zona lor. Vă reamintim că am purtat corespondență apropiată și cu fostul ministru al Mediului, Tanczos Barna și, anumite aspecte declarate pentru www.buzaulinreportaje.ro au dus la modificarea legislației de profil.

Ilinca Moise

Add Comment

lasă aici un comentariu

Mai multe articole