Județul Buzău are 869 de monumente istorice pe lista coordonată de Ministerul Culturii. Unul dintre acestea este fosta casă a ministrului Agriculturii din perioada interbelică, Constantin Garoflid, moșier ce și-a extins, la vremea sa, proprietățile între Smeeni și Țintești.

Casa de interes, pentru acest material de presă este situată pe bulevardul Unirii din Buzău și se află la un pas de punerea în circuit turistic ca și Centru Expoziționl, Cultural și Turistic al Județului Buzău, aspect ce face din municipiul reședință de județ, Buzăul, noua poartă de intrare în Ținutul Buzăului, deși, specialiștii care au creat geoparcul UNESCO au stabilit acest reper ca fiind la Beceni.
Pe 25 august 2025, președintele interimar al Consiliului Județean Buzău, Adrian Robert Petre a făcut recepția lucrărilor de renovare, modernizare și transformare după 111 ani de la construcția efectivă a clădirii. La eveniment a fost prezentă întreaga conducere, mai ales tehnică, a CJ Buzău, iar turul celor mai importante spații dintre cele 51, ce vor fi la dispoziția publicului din totalul de 76, a fost ghidat de Nicoleta Gâlmeanu și Liliana Nicolae, specialiste din compartimentul de turism al CJB.

Poartă de intrare urbană în Ținutul Buzăului – poate fi cumva latura cea mai bună a renovării, modernizării și transformării fostului sediu al Bibliotecii Județene Buzău, evacuată în 2019 de aici, din zona centrală către zona comercială a orașului, unde va rămâne până la noi decizii județene. Argumentul afirmației constă în faptul că municipalitatea buzoiană primește asul necesar intrării în circuit turistic în cel mai important pol turistic al județului, Ținutul Buzăului. De aici, se va ajunge și la îndeplinirea visului de organizare de city break la Buzău, monedă de altfel aflată pe masa agențiilor de turism de circa trei ani.
Acum, să revenim în aula Basil Iorgulescu a clădirii fostei Biblioteci Județene Buzău, la momentul finalizării părții de refacere. Președintele interimar al deliberativului buzoian detaliază.
Așadar, din cameră importantă, către altă cameră importantă. 51, în total, câteva vizitate acum. Nicoleta Gâlmeanu și Liliana Nicolae spun povestea a două camere interconectate de un titlu câștigat de Stațiunea Balneoclimaterică Sărata Monteoru în 2010, titlu de destinație EDEN – destinație durabilă de excelență, la acel moment, locul III. Infomațiile detaliate se află încă pe siteul oficial al CJB www.cjubuzau.ro , iar datele sunt AICI .
Informații la zi despre destinațiile EDEN din 2010 și până în prezent sunt AICI.


Din cele două camere, una cu o superbă casă în alb și albastru acoperită cu stuf și alta din lemn, potrivit arhitecturii muntenești din zona nordică, arhitectură din care nu lipsește prispa s-a ajuns după ce a fost vizitată camera destinată valorificării uneia dintre cele mai mari bogății și ale solului, dar și ale subsolului din Ținut –sarea.
Centrul expozițional, cultural și turistic de pe bulevardul Unirii are și o cramă ce reflectă podgoriile arealului buzoian, cameră pentru vestigii ale siturilor din Ținut, dar și aula axată pe realitatea augmentată.


În toată această prezentare a rămas fără răspuns o singură întrebare – cine va conduce cel mai somptuos centru turistic al județului Buzău?
Sunt câteva nume care cad sau urcă, pe listă, precum indicii la bursă. Depinde, desigur, de toamna politică românească. Esențial este să vedem și rolul, dar și eficiența acestui centru turistic unic la Curbura Carpaților.
Mai jos aveți informații complete despre imensa finanțare cu care CJB a renovat una dintre cele mai frumoase clădiri istorice din Buzău, una în care cartea de împrumutat nu mai are deocamdată loc, dar care lasă fila deschisă turismului – acea industrie nestemată ce poate revitaliza un întreg Ținut, pe cel al Buzăului.
Demararea procedurii de recepție la terminarea lucrărilor pentru obiectivul de patrimoniu național Biblioteca Judeţeană “Vasile Voiculescu” Buzău
Unitatea Administrativ-Teritorială Județul Buzău are în implementare proiectul „Consolidare, restaurare și dotare Biblioteca Județeană „Vasile Voiculescu”, implementare derulată în două etape:
Etapa I – finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 5 – Îmbunătățirea mediului urban și conservarea, protecția și valorificarea durabilă a patrimoniului cultural, Prioritatea de investiții 5.1 – Conservarea, protejarea, promovarea și dezvoltarea patrimoniului natural și cultural, cod SMIS 116518, contract de finanțare nr. 1539/12.03.2018, perioada de implementare 12.03.2019 – 31.12.2023.
Valoarea proiectului aferentă etapei I este de 10.609.668,26 lei cu TVA din care:
– 8.754.031,23 lei cu TVA valoare eligibilă nerambursabilă din FEDR (85%),
– 1.338.851,84 lei cu TVA – valoare eligibilă nerambursabilă din bugetul naţional (13%),
– 205.977,20 lei cu TVA – valoarea cofinanţării eligibile a beneficiarului (2%),
– 310.807,99 lei cu TVA – valoare neeligibilă.
Etapa II – finanțat în cadrul Programului Regional Sud – Est 2021-2027, Obiectiv de politică 5.O Europă mai aproape de cetățeni prin promovarea dezvoltării sustenabile și integrate a tuturor tipurilor de teritorii și a inițiativelor locale, Prioritatea P6.O – Regiune atractivă, Obiectiv Specific RSO5.1_Promovarea dezvoltării integrate și incluzive în domeniul social, economic și al mediului, precum și a culturii, a patrimoniului natural, a turismului durabil și a securității în zonele urbane, Acțiunea 6.1 Dezvoltare integrată (DUI) în zonele urbane prin regenerare urbană, conservarea patrimoniului și dezvoltarea turismului, Apel de proiecte PR/SE/2024/ Etap/6.1/MRJ apel municipii reședința de județ.
Contractul de finanțare nr. 50/26.09.2024, pentru proiectul „Consolidare, restaurare și dotare Biblioteca Județeană „Vasile Voiculescu” Buzău, cod SMIS 328096 – etapa II este perfectat între Unitatea Administrativ-Teritorială Județul Buzău și Agenția pentru Dezvoltare Regională a Regiunii de Dezvoltare Sud – Est având ca perioadă de implementare 01.01.2024 – 31.08.2026.
Rezultatele proiectului: o clădire de patrimoniu consolidată, restaurată și dotată, inclusă în circuitul turistic de vizitare
Obiectivul general al proiectului: impulsionarea dezvoltării locale prin conservarea, protejarea şi valorificarea patrimoniului cultural şi a identităţii culturale
Obiectivul specific al proiectului: consolidarea restaurarea şi dotarea obiectivului de patrimoniu naţional Biblioteca Judeţeană “Vasile Voiculescu” Buzău, clădire transformată într-un spaţiu expoziţional cu valenţe istorice și arhitecturale autentice.
Valoarea proiectului aferentă etapei II este de 13.570.914,01 lei cu TVA, din care:
– 8.504.614,19 lei cu TVA – valoare eligibilă nerambursabilă din FEDR (85%),
– 1.300.705,71 lei cu TVA – valoare eligibilă nerambursabilă din bugetul naţional (13%),
– 200.108,56 lei cu TVA – valoarea cofinanţării eligibile a beneficiarului (2%),
– 3.565.485,55 lei cu TVA – valoare neeligibilă.
VALOARE TOTALĂ A PROIECTULUI este de 24.180.582,27 lei cu TVA, din care:
– 17.258.645,42 lei cu TVA – valoare eligibilă nerambursabilă din FEDR (85%),
– 2.639.557,55 lei cu TVA – valoare eligibilă nerambursabilă din bugetul naţional (13%),
– 406.085,76 lei cu TVA – valoarea cofinanţării eligibile a beneficiarului (2%),
– 3.876.293,54 lei cu TVA – valoare neeligibilă.
Obiectivul de patrimoniu național Biblioteca Judeţeană „Vasile Voiculescu” Buzău va fi transformat într-un „Centru Expoziţional, Cultural şi Turistic al judeţului Buzău”, scopul fiind acela de punere în valoare a arhitecturii specifice a clădirii și de a permite vizitatorilor să imerseze într-un univers cultural, turistic și social cu totul deosebit, cu valențe moderne, europene, ancorate în dinamica culturală a prezentului.
Cu suportul financiar nerambursabil oferit în cadrul proiectului s-a reușit extinderea suprafeței utile a imobilului, atât la partea de subsol, cât și la mansarda clădirii, cuantificând la finalizarea lucrărilor un număr de 76 de spații, din care 51 vor fi amenajate în scop expozițional/turistic.
Circuitul de vizitare al clădirii va pune în evidență permanent vechea și actuala destinație a fiecărui spațiu de-a lungul timpului, cu ajutorul plăcuțelor de identificare montate la intrarea în fiecare dintre aceste spații. Astfel, plăcuțele de idenificare vor include elemente privind: destinația actuală a spațiului, destinația acestuia în timp ce clădirea era locuință a Familiei Garoflid (până în anul 1909), destinația spațiului în perioada 1914-1984 când în clădire au funcționat diverse instituții de stat (Administrație Financiară, Miliție etc), destinația spațiului în perioada 1984-2018 când acest imobil a avut funcțiunea de Bibliotecă Municipală, respectiv Bibliotecă Județeană.
Odată finalizate lucrările și activitățile de amenajare interioară și exterioară la acest edificiu, clădirea monument istoric de pe bulevardul Unirii, cu arhitectura şi istoria sa bogată, va putea fi considerată un adevărat HUB cultural, arhitectural şi turistic.
Spaţiile de expunere, configurate pe diferite tematici, vor găzdui evenimente diverse, cu scopul conservării, protejării și valorificării patrimoniului cultural și a identității cultural-istorice a Buzăului, în context regional, național și european.
Arhitectura spațiilor interioare a fost proiectată pentru a putea oferi toate condițiile de desfășurarea a unor evenimente de înaltă ţinută: expoziţii cu tematici diverse şi inedite, lansări de carte, ateliere de arte, meşteşuguri tradiţionale, arhitectură, media, orientare turistică, gastronomie etc. Elemente inovative vor veni în întâmpinarea vizitatorilor şi prin intermediul realităţii virtuale, care va ajuta la descoperirea în mod special a atracţiilor turistice buzoiene.
Prin lucrările de consolidare, restaurare și dotare realizate asupra acestui obiectiv se urmărește ca din punct de vedere arhitectural să se obțină un edificiu arhitectonic în spiritul sitului istoric, cu păstrarea unor elemente caracteristice secolului XIX.
Totodată, se urmărește permanentizarea unor manifestări culturale organizate în cadrul obiectivului de patrimoniu, menit să polarizeze interesul turiștilor pe segmentul cultural (expoziție permanentă de carte veche, expoziție permanentă de publicații ale minorităților etnice, conferințe culturale tematice, etc)
Construită în stil neoromânesc, clădirea propusă a fi inclusă în circuit turistic de vizitare păstrează şi prezintă amintirea vremurilor trecute, mărturii ale evoluţiei sale fascinante. Edificiul a fost inaugurat în anul 1914 şi în scurt timp a devenit şi simbol al rafinamentului arhitecturii neoromâneşti la Buzău (stil considerat simbol al uniunii românilor) ce reflectă pe deplin influenţele arhitecturii tradiţionale româneşti.
Diversificând oferta cultural-turistică a judeţului Buzău, creşte accesibilitatea la cultură şi turism, ceea ce atrage după sine obţinerea unui produs de calitate. Vom mijloci realizarea de parteneriate publice-private, instituţionale şi sprijin în domeniu reconversiei profesionale în domeniul industriilor creative.


Add Comment